Jeśli stwierdziłeś, że możesz przewodzić ludźmi, albo zgodziłeś się pełnić funkcję lidera to znak, że z pewnością nie brakuje ci odwagi. A to znaczy już naprawdę wiele. Bo jedną z cech dobrego lidera jest właśnie odwaga. W poniższym artykule prezentujemy jeszcze inne cechy, jakie powinien posiadać lider. Przeczytasz też w nim, jak być dobrym liderem. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Kim jest lider

Lider jest potrzebny w niemal każdej większej firmie czy przedsiębiorstwie. Niezależnie od jego branży czy charakterystyki. Każdy zespół bowiem potrzebuje przywódcy i nie zawsze jest nim szef czy bezpośredni przełożony. Dobry lider musi bowiem posiadać cechy, które pozwolą mu w pełni pełnić tę ważną funkcję. Powinien też mieć predyspozycje i czas. Dlatego wiele firm decyduje się powierzyć tą funkcję konkretnej osobie.

Ale kim właściwie jest lider? To ktoś, kto potrafi zarządzać zespołem ludzi, kierować projektami, wskazywać słuszne kierunki działań, organizować. Można powiedzieć, że lider to dobry szef, przełożony i manager. Lider stoi na czele rożnych grup. Zaczynając od rodziny i przyjaciół, poprzez zespół zadaniowy w pracy, aż po cały team pracowników w firmie. My, w naszym artykule, skupimy się głowie na liderze w miejscu pracy, który kieruje zespołem pracowmików.

Zanim jednak przejdziemy do sposobów na to, jak stać się dobrym liderem, przyjrzyjmy się typom liderów, jakie wyróżniamy.

Lider
Źródło: Pixabay

Typy lidera

Zanim jednak przejdziemy do sposobów na to, jak stać się dobrym liderem, przyjrzyjmy się typom liderów, jakie wyróżniamy. Warto wiedzieć, że nie każdy typ jest typem dobrego lidera.

  • Lider – Król. Grupa, której przewodniczy, staje się niejako jego poddanymi. Nie jest to dobry schemat. Pamiętajmy bowiem, że lider musi być przyjacielem, nie panem i władcą.
  • Lider – Dyktator. To typ lidera, który zarządza i kieruje ludzi tzw. twardą ręką. Brak mu empatii i zrozumienia, wymaga za dużo, nie dając w zamian nic, prócz dyktatorstwa. Ten typ lidera jest chyba jeszcze gorszy od Lidera – Króla.
  • Lider – Geniusz. To też typ niedobrego lidera. Taka osoba nastawiona jest na snucie wizji i marzeń, z których jednak nic nie wynika. Brak jej odwagi na podejmowanie konkretnych działań i nie żyje rzeczywistością.
  • Lider – Karierowicz. To osoba jedynie żądna władzy i pieniędzy, która nie liczy się ze swoimi współpracownikami.
  • Lider – Dobry Kumpel. Ten typ lidera jest z każdym na „Ty”. Jego relacje z innymi oparte są na emocjach i czasem nie jest w stanie konstruktywnie skrytykować. Za bardzo stara się być dobry.
  • Lider – Zadaniowiec. Mocno skupiony jest na celu. Nie obchodzą go potrzeby i emocje zespołu, którym kieruje.
  • Lider – Zarozumialec. Taka osoba czuje się lepsza od innych, daje znaki, że jest górą, nie potrafi zrozumieć współpracowników i z pewnością nie jest dla nich autorytetem.

Cechy dobrego lidera

Powyższe typu lidera to głównie typy negatywne. Ale jaki powinien być dobry lider? Oto cechy dobrego lidera:

  • powinien być pewny siebie, ale jednocześnie potrafiący przyznać się do błędu czy niewiedzy, świadomy swoich mocnych stron ale nie wywyższający się,
  • ma dużą wyobraźnię, jest kreatywny, potrafi marzyć,
  • jest stabilny emocjonalnie; spokojna, autentyczna,
  • powinien być również charyzmatyczny, ciągnąć za sobą tłumy, pokazywać swoją inteligencję,
  • to też wieczny optymista; dobry lider nie może zakładać, że coś pójdzie źle; dla niego szklanka wody jest zawsze do połowy pełna,
  • odwaga to bardzo ważna cecha dobrego lidera,
  • powinien umieć skutecznie komunikować się ze swoimi współpracownikami, rozwiązywać problemy, prowadzić negocjacje,
  • powinien potrafić podejmować trudne decyzje i wybory,
  • to osoba odpowiedzialna za siebie, innych i biznes,
  • jest też empatyczna; potrafi wczuć się w położenie współpracowników, być rozjemcą w sporach.
Kobieta z tabliczką z napisem manager
Źródło: Pixabay

Jak zostać dobrym liderem

Odpowiedź na najważniejsze pytanie postawione w tym artykule jest dosyć prosta. Jednak wykonanie tych zadań do łatwych już nie należy. Bowiem aby zostać dobrym liderem trzeba nie tylko zastosować się do przedstawionych tutaj sposobów. Trzeba też posiadać większość, jeśli nie wszystkie cechy, przedstawione powyżej i którymi cechuje się dobry lider. Jeśli już je posiadasz, to musisz jedynie zapoznać się z naszymi propozycjami na bycie dobrym liderem.

  • Musisz nauczyć się słuchać, ale przede wszystkim słyszeć. Jest to bardzo ważny krok do zostania dobrym liderem, jeśli nie najważniejszy. Musisz słuchać nie tylko siebie i swojego przełożonego, ale też współpracowników czy kontrahentów.
  • Nie możesz okazywać wyższości. Tak, to prawda, jesteś liderem, ale nie jesteś przecież Liderem-Zarozumialce, czy Liderem – Królem. Dobry lider zna swoje mocne strony i wartość, ale potrafi też być pokorny i przyznać się do błędu.
  • Musisz umieć jednoczyć swój zespół. To kolejny sposób na to, aby stać się dobrym liderem w oczach swojego zespołu. Ci ludzie oczekują od ciebie, że będziesz potrafił rozwiązywać wszystkie spory, organizować wspólne wyjścia do pracy i upewniać się, że zespół dobrze się ze sobą czuje.
  • Musisz nauczyć się być zorganizowany i odpowiedzialny. To bardzo ważne w byciu dobrym liderem. Tym bardziej, że ciąży na tobie spora presja.
  • Powinieneś nauczyć się pewności siebie i optymizmu. Pamiętaj, że jesteś obserwowany przez swoich pracowników, na których z pewnością będzie odbijała się Twoja energia. Jesteś wzorem do naśladowania, a chyb chcesz, żeby Twój zespół być zadowolony, pogodny i serdeczny?