Zasady BHP są bardzo istotne w praktycznie każdym miejscu pracy. Każdy pracownik powinien być odpowiednio zabezpieczony przez potencjalnym uszczerbkiem na zdrowiu. Okazuje się, że praca szklarza bądź pilarza jest niebezpieczna. Związane jest to z wykonywaniem obowiązków przy urządzeniach bądź materiałach, które bardzo łatwo mogą przeciąć skórę. Na szczęście na rynku dostępna jest odzież antyprzecięciowa. Dzięki niej pracownik zostanie odpowiednio zabezpieczony.

Rękawice do pracy ze szkłem – jakie kupić?

Praca przy obsłudze maszyn bądź w kontakcie z ostrymi przedmiotami, na przykład ze szkłem, może być niebezpieczna. Oferowana jest jednak odzież antyprzecięciowa, która niweluje ryzyko uszczerbku na zdrowiu do minimum. Na rynku dostępne są rękawice do pracy ze szkłem, które są bardzo wytrzymałe. Przeznaczone są one do ochrony przed lekkimi, a także średnio ciężkimi urazami mechanicznymi. Takie rękawice powinny być zrobione z elastycznych, lecz też wytrzymałych materiałów. Mają być one odporne na przecięcia, przekłucia, ścieranie, a ponadto na rozdzieranie. Sprawdzonym włóknem wykorzystywanym w takich rękawicach ochronny jest kevlar, spectra, a także metalowa siatka. Do tego dolicza się też włókno szklane.

Niektóre rękawice ochronne mogą być też zrobione ze skóry, tkanin, tkanin połączonych, a także dzianin powlekanych tworzywami sztucznymi bądź kauczukiem. Rękawice specjalistyczne powinny zapewniać nie tylko ochronę przed przecięciem ciała, ale też mają zapewnić maksymalną wygodę w pracy, zwłaszcza w przypadku takich stanowisk pracy, gdzie wymagane jest zachowanie sporej precyzji oraz sprawności. Dlatego rękawice antyprzecięciowe najczęściej wypełnione są włóknami typu lycra, stretch, a także spandex. Dzięki temu rękawice można znacznie łatwiej dopasować do dłoni.

Klasy ochrony antyprzecięciowej

Okazuje się, że klasa ochrony antyprzecięciowej 1 chroni pracownika przy prędkości pyły łąńcuchowej do 20m/s. Chroni też dobrze przed szkłem. Spośród wszystkich klasy ochrony antyprzeciętiowej to właśnie ta klasa oferuje najlepszy kompromis między ochroną a swobodą ruchów, co jest bardzo istotne w wielu zakładach pracy. Uznawana jest też za standard w czasie wykonywania prac leśnych, jak i przydomowych. Rękawice ochronne klasy antyprzecięciowej 2 oraz 3 oferują natomiast ochronę przy prędkości łańcucha do 24 oraz 28 m/s. Można je zakupić w wielu sklepach internetowych w relatywnie niskich cenach. Niestety są one nieco mniej elastyczne, co może być problematyczne w przypadku wykonywania niektórych prac.