Artykuł partnera.

Z przynależności Polski do struktur Unii Europejskiej wynika możliwość zakładania przez naszych rodaków własnych działalności gospodarczych na terenie innych krajów członkowskich. Ambitni przedsiębiorcy z Polski coraz odważniej korzystają z tego przywileju, lokując swoje biznesy np. w Niemczech. Warunki i możliwości zarobkowe oferowane przez naszych zachodnich sąsiadów stanowią bowiem dla wielu osób istotną zachętę do emigracji zarobkowej i podejmowania w Niemczech pracy na własny rachunek – najczęściej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli niemieckiej Gewerbe. Zastanawiasz się, kiedy warto ją otworzyć i jak wygląda procedura rejestracyjna? Wsparcie w założeniu firmy Gewerbe zapewni Polskie Biuro 24! Sprawdź, co warto wiedzieć na początek!

Własna firma w Niemczech – dlaczego się opłaca?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech to przede wszystkim gwarancja większej elastyczności działań. Osoby, które zdecydują się na założenie Gewerbe za naszą zachodnią granicą, mogą również liczyć na wyższe zarobki, a także liczne benefity w postaci dostępu do wysokiej jakości świadczeń. Jakie jeszcze korzyści czekają na właścicieli Gewerbe w Niemczech? Poniżej przedstawiamy listę kilku kluczowych zalet tej formy działalności:

  • nieskomplikowana procedura rejestracji firmy i mniejsza liczba formalności;
  • niskie składki na ubezpieczenie zdrowotne;
  • niższy próg podatkowy;
  • niewielkie koszty założenia działalności gospodarczej;
  • dostęp do atrakcyjnych świadczeń socjalnych i usług medycznych na wysokim poziomie;
  • możliwość rezygnacji z opłacania składek emerytalnych/rentowych;
  • większa elastyczność w wyborze usług.

Jak otworzyć działalność w Niemczech? Wsparcie w założeniu firmy Gewerbe zapewni Polskie Biuro 24!

Rejestracja Gewerbe w Niemczech nie należy do przesadnie skomplikowanych procedur. Osoby, które nie posiadają doświadczenia w roli przedsiębiorcy, nie znają niemieckich przepisów czy też nie posługują się dostatecznie dobrze językiem niemieckim, mogą potrzebować pomocy specjalisty. Wówczas wsparcie w założeniu firmy Gewerbe zapewni Polskie Biuro 24. Warto zasięgnąć porady ekspertów, aby mieć pewność, że cała procedura przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych, powodujących stres komplikacji.

Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, należy przedłożyć stosowny wniosek w tamtejszym urzędzie. W tym celu należy przygotować komplet niezbędnych dokumentów, w tym przede wszystkim dowód osobisty lub paszport, adres siedziby, a w przypadku wybranych usług – również wymagane zezwolenia do wykonywania zawodu.

W przypadku osób, które nie mają zameldowania na terenie Niemiec, rejestracja Gewerbe nadal jest możliwa, ale potrzebne będzie w tym celu wskazanie adresu siedziby firmy. Warto zwrócić się wówczas do biura rachunkowego specjalizującego się w rejestracji firm w Niemczech, które oferuje usługę użyczenia adresu biura jako adresu korespondencyjnego.

Warto dodać, że do założenia Gewerbe w Niemczech uprawnione są również osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeśli chcą równolegle prowadzić własną działalność gospodarczą, niemieckie prawo dopuszcza taką możliwość. Dotyczy to także sytuacji, gdy dana osoba prowadzi własną działalność w jednym kraju unijnym, a w innym pozostaje zatrudniona na etacie.